ul. Malownicza 31a, 02-272 Warszawa, tel./fax 22 846 22 02

HISTORIA SZKOŁY

Na  podstawie art. 5 ust. 2 pkt 1, ust. 3 i 5, art. 58 ust. 1, 2 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.) powstało Gimnazjum Nr 1 w Warszawie przy ul. Astronautów 17 oraz filią przy ul. Malowniczej 31.
 
Choć nie mieliśmy samodzielnego budynku (współistnieliśmy ze szkołami podstawowymi) zajęcia odbywały się w dobrze wyposażonych i przestronnych pracowniach. Uczniowie mogli korzystać z bibliotek, świetlic, sklepików szkolnych. Smaczne posiłki oferowały najwspanialsze w okolicy stołówki. Perfekcyjnie działał sekretariat i księgowość.
 
Dzień 1 września 1999 roku był dla nas dniem szczególnym. Ustawa o systemie oświaty z 1991 roku przywróciła systemowi szkolnemu w Polsce nie istniejące od 1948 roku ogniwo: gimnazjum. Od tego dnia datujemy więc nasze istnienie - istnienie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Warszawie. Gimnazjum, to piękna tradycja europejskiej cywilizacji, kultury i edukacji. Poprzez szkolny obowiązek stwarza szansę na lepszy i szerszy dostęp do szkół średnich i wyższych uczelni.
 
Przełom roku 2003/2004 przyniósł w historii Gimnazjum Nr 1 znaczące zmiany. Nareszcie przestaliśmy być "wirtualną szkołą"! Od 1 grudnia 2003 roku naszą nową siedzibą stał się nowoczesny i funkcjonalny budynek przy ulicy Malowniczej 31a. Kolejne miesiące również obfitowały w znaczące wydarzenia. Do najważniejszych z nich zaliczamy z pewnością uroczyste poświęcenie naszej placówki przez jego Ekscelencję Księdza Biskupa Piotra Jareckiego. Tej doniosłej, ważnej uroczystości patronowała myśl Papieża - Polaka, Jana Pawła II:
 
"Człowiek jest wielki nie przez to co ma,
nie przez to, kim jest,
lecz przez to,
czym dzieli się z innymi."
 
Ten wyjątkowy dzień w historii szkoły miał miejsce 23 lutego 2004 roku.
Oprócz dostojnego gościa na tę uroczystość przybyli liczni przyjaciele Gimnazjum Nr 1, a wśród nich burmistrz Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy - pani Elżbieta Paziewska, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu - ksiądz prałat Władysław Nowicki, przedstawiciel prezydenta m. st. Warszawy, zastępca dyrektora Biura Edukacji - p. Ewa Krawczyk, grupa radnych naszej dzielnicy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele licznych instytucji współpracujących z naszą placówką.
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup poświęcił nowy budynek szkolny i krzyże, które następnie delegacja uczniów powiesiła w szkolnych salach lekcyjnych.
 
W drugiej części uroczystości gimnazjaliści w montażu słowno - muzycznym zaprezentowali historię szkolnictwa od starożytności po współczesność. Młodzi aktorzy przedstawili m. in. wiersze K. Wierzyńskiego, fragmenty prozy S. Żeromskiego i W. Gombrowicza. Całość uświetnił pieśniami chór szkolny.
Po zakończeniu uroczystości goście mieli mozliwość zwiedzić nową szkołę i pozostawić po sobie ślad w postaci pamiątkowego wpisu do Złotej Księgi Gimnazjum Nr 1.
Cała uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Z pewnością wywarła na wszystkich uczestnikach niezapomniane wrażenie.
Kolejna ważna data w historii naszego gimnazjum, to 16 września 2004r.
Akt założycielski otrzymał brzmienie:
 
Gimnazjum Nr 114
w Warszawie, ul. Malownicza 31a
 
Od września 2006/2007 w naszej szkole  funkcjonuje oddział integracyjny. W klasie integracyjnej realizowany jest program nauczania szkoły ogólnodostępnej, jednak dzięki odpowiednio wykwalifikowanej kadrze, uwzględniającej potrzeby wszystkich dzieci, każdy uczeń może osiągnąć sukces. Odział integracyjny tworzy nieliczna grupa (od 15 do 20 uczniów), daje to szanse wyrównywania tempa pracy, wykonywania dodatkowych ćwiczeń, poświęcania większej uwagi każdemu z uczniów. Oprócz nauczycieli przedmiotów, w oddziale integracyjnym pracuje także nauczyciel specjalista. Wspiera on dzieci, podczas realizacji programu, na lekcjach różnych przedmiotów.
Nazwa szkoły zmieniła się na: Gimnazjum nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi.
            

NASI PARTNERZY 

 Nasze certyfikaty

 

     

 

 

JAK DO NAS TRAFIĆ? 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.